8 خاصیت چشمگیر سیب برای سلامتی که باید بدانید

8 خاصیت چشمگیر سیب برای سلامتی که باید بدانید

8 خاصیت چشمگیر سیب برای سلامتی که باید بدانید

با بیش از 7000 رقم مختلف موجود در سراسر جهان، جای تعجب نیست که سیب پرمصرف ترین میوه در سطح جهان است.

از انواع قرمز شیرین، مانند رد دلیشز، فوجی یا گالا، تا انواع سبز تند، مانند ننه اسمیت – مورد علاقه شخصی من که وقتی می‌خواهم یک میان‌وعده خوش طعم با آب لیموترش و کمی نمک لذت می‌برم – مطمئناً یک سیب برای همه وجود دارد.

انواع سیب

آنها معمولاً در دستور العمل هایی مانند پای، کلوچه، کلوچه، مربا، سالاد، بلغور جو دوسر یا اسموتی استفاده می شوند. آنها همچنین یک میان وعده عالی را به تنهایی یا به صورت گوه ای و آغشته به کره آجیل درست می کنند.

سیب علاوه بر تطبیق پذیری آشپزی و رنگ ها و طعم های متعدد، میوه ای فوق العاده سالم با مزایای تحقیقاتی بسیاری است.

 

در اینجا با 8 مزیت سلامتی چشمگیر سیب آشنا شوید.

1- مغذی

سیب به عنوان میوه ای با مواد مغذی در نظر گرفته می شود، به این معنی که در هر وعده مواد مغذی زیادی را فراهم می کند.

 

دستورالعمل های رژیمی فعلی برای آمریکایی ها توصیه می کند روزانه 2 فنجان میوه برای یک رژیم غذایی 2000 کالری مصرف کنید و بر میوه های کامل مانند سیب تأکید کنید.

 

یک سیب متوسط  200 گرممواد مغذی زیر را در خود دارد.

کالری: 104

کربوهیدرات: 28 گرم

فیبر: 5 گرم

ویتامین ث: 10 درصد

مس: 6 درصد

پتاسیم: 5 درصد

ویتامین کا : 4درصد

همین وعده غذایی همچنین 2 تا 5 درصد را برای ویتامین های E، B1 و B6 فراهم می کند.

ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان محلول در چربی عمل می کند، ویتامین B1 – همچنین به عنوان تیامین شناخته می شود – برای رشد و نمو لازم است و ویتامین B6 برای متابولیسم پروتئین ضروری است.

سیب همچنین منبع غنی پلی فنول ها، گروه مهمی از آنتی اکسیدان ها است. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که از سلول های شما در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند – مولکول های مضری که در ایجاد شرایط مزمن مانند بیماری قلبی و سرطان نقش دارند.

در حالی که برچسب های تغذیه ای این ترکیبات گیاهی را فهرست نمی کنند، آنها احتمالاً مسئول بسیاری از مزایای سلامتی سیب هستند.

برای استفاده بیشتر از سیب، پوست آن را روی پوست بگذارید، زیرا حاوی نیمی از فیبر و بیشتر پلی فنول ها است.

سیب منبع خوبی از فیبر و ویتامین C است. همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E و پلی فنول هایی است که به فواید سلامتی این میوه کمک می کند.

 

2- ممکن است از کاهش وزن حمایت کند

سیب سرشار از فیبر و آب است، دو ویژگی که باعث سیری آن می شود.

افزایش احساس سیری به عنوان یک استراتژی کاهش وزن عمل می کند، زیرا به مدیریت اشتهای شما کمک می کند. این به نوبه خود ممکن است شما را به کاهش انرژی دریافتی خود سوق دهد.

در یک مطالعه، خوردن سیب کامل احساس سیری را تا 4 ساعت بیشتر از مصرف مقدار مساوی پوره یا آب سیب افزایش داد. این اتفاق افتاد، زیرا سیب های کامل تخلیه معده را کاهش می دهند – سرعتی که معده شما محتویات خود را تخلیه می کند .

 

تحقیقات همچنین نشان می دهد که مصرف سیب ممکن است به طور قابل توجهی شاخص توده بدن (BMI) را کاهش دهد که یک عامل خطر مرتبط با وزن برای بیماری قلبی است.

جالب اینجاست که پلی فنول های سیب ممکن است اثرات ضد چاقی نیز داشته باشند.

سیب ها به دلیل محتوای فیبر و آب زیادشان، سیر کننده هستند. پلی فنول های آنها ممکن است اثرات ضد چاقی نیز داشته باشد.

 

3- می تواند برای قلب شما خوب باشد

سیب با خطر کمتر بیماری قلبی مرتبط است (منبع مورد اعتماد 13).

یک دلیل ممکن است این باشد که آنها حاوی فیبر محلول هستند. این نوع فیبر می تواند به کاهش سطح کلسترول خون شما کمک کند.

دلیل دیگر ممکن است این باشد که آنها پلی فنول ارائه می دهند. برخی از اینها، یعنی فلاونوئید اپی کاتچین، ممکن است فشار خون را کاهش دهند.

مطالعات همچنین مصرف زیاد فلاونوئیدها را با خطر کمتر سکته مغزی مرتبط دانسته اند.

به علاوه، فلاونوئیدها می توانند با کاهش فشار خون، کاهش اکسیداسیون کلسترول LDL و کاهش تصلب شرایین، که تجمع پلاک در شریان های شماست، از بیماری قلبی جلوگیری کنند.

مطالعه دیگری همچنین خوردن میوه ها و سبزیجات با گوشت سفید مانند سیب و گلابی را با کاهش خطر سکته مغزی مرتبط دانسته است. به ازای هر 1/5 فنجان (25 گرم) برش های سیب مصرف شده در روز، خطر سکته مغزی 9 درصد کاهش می یابد.

سیب از راه های مختلفی سلامت قلب را افزایش می دهد. آنها سرشار از فیبر محلول هستند که به کاهش کلسترول کمک می کند. آنها همچنین دارای پلی فنول هستند که با کاهش فشار خون و خطر سکته مرتبط است.

 

4- با خطر کمتر دیابت مرتبط است

خوردن سیب همچنین ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

مجموعه ای از مطالعات نشان داد که خوردن سیب و گلابی با کاهش 18 درصدی خطر دیابت نوع 2 مرتبط است. در واقع، تنها یک وعده در هفته ممکن است خطر را تا 3 درصد کاهش دهد.

محتوای بالای آنها از پلی فنول های آنتی اکسیدانی کورستین و فلوریدزین می تواند این اثر مفید را توضیح دهد.

اثرات ضد التهابی کوئرستین ممکن است مقاومت به انسولین را کاهش دهد که یک عامل خطر بزرگ برای شروع دیابت است. در همین حال، اعتقاد بر این است که فلوریدزین جذب قند را در روده ها کاهش می دهد و به کاهش بار قند خون و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک می کند.

خوردن سیب با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است که احتمالاً به دلیل محتوای پلی فنول آن است.

 

5- ممکن است سلامت روده را تقویت کند

سیب حاوی پکتین است، نوعی فیبر که به عنوان یک پری بیوتیک عمل می کند. این بدان معنی است که میکروبیوتای روده شما را تغذیه می کند، که باکتری خوب در روده شما است.

میکروبیوتای روده شما با درگیر شدن در بسیاری از عملکردهای مرتبط با سلامت و بیماری، نقش اساسی در بهزیستی کلی شما ایفا می کند. روده سالم اغلب کلید سلامتی بهتر است.

از آنجایی که فیبر غذایی قابل هضم نیست، پکتین دست نخورده به روده بزرگ شما می رسد و باعث رشد باکتری های خوب می شود. به ویژه نسبت باکتریودیت ها به فیرمیکوت ها، دو نوع اصلی باکتری در روده شما را بهبود می بخشد.

تحقیقات جدید نشان می دهد که سیب با تغییر مفید میکروبیوتای روده می تواند به محافظت در برابر بیماری های مزمن مانند چاقی، دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سرطان کمک کند.

نوع فیبر موجود در سیب باکتری های دوستدار روده را بهبود می بخشد، به همین دلیل تصور می شود که این میوه به محافظت در برابر بیماری های مزمن کمک می کند.

 

6- ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کند

آنتی اکسیدان های موجود در سیب ممکن است اثرات مفیدی در برابر انواع خاصی از سرطان ها از جمله سرطان های ریه، سینه و دستگاه گوارش داشته باشند.

مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد که این اثرات ممکن است به پلی فنل های سیب نسبت داده شود که سلول های سرطانی را از تکثیر جلوگیری می کند.

علاوه بر این، یک مطالعه در زنان گزارش داد که مصرف بیشتر سیب با خطر کمتر مرگ ناشی از سرطان مرتبط است.

محتوای فیبر سیب همچنین ممکن است به خواص مبارزه با سرطان آن کمک کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه دیگر در لوله آزمایش نشان داد که فیبر پکتین سیب می تواند رشد سلول های سرطانی را مهار کند و حتی باعث مرگ آنها شود.

با این حال، برای درک بهتر ارتباط احتمالی بین سیب و پیشگیری از سرطان – به عنوان مثال، برای شناسایی مقادیر کافی و زمان خوردن غذا، تحقیقات بیشتری در انسان مورد نیاز است.

فیبر و محتوای آنتی اکسیدانی سیب با کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مرتبط است. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

 

7- می تواند به مبارزه با آسم کمک کند

سیب های غنی از آنتی اکسیدان ممکن است به محافظت از ریه های شما در برابر آسیب اکسیداتیو کمک کنند.

بیش از حد مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد می تواند باعث آسیب اکسیداتیو شود. این ممکن است منجر به پاسخ های التهابی و آلرژی زا در بدن شما شود.

پوست سیب سرشار از آنتی اکسیدان کوئرستین است که می تواند به تنظیم سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب کمک کند. از نظر تئوری، این می‌تواند سیب‌ها را در برابر مراحل پایانی پاسخ‌های آسم برونش موثر کند.

در تأیید این موضوع، مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که کورستین ممکن است یک درمان مناسب برای بیماری های التهابی آلرژیک مانند آسم و سینوزیت باشد.

به طور مشابه، سایر ترکیبات موجود در سیب، از جمله موادی به نام پروآنتوسیانیدین، ممکن است التهاب راه هوایی آسم آلرژیک را کاهش داده یا از آن جلوگیری کند.

با این حال، تحقیقات انسانی بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است.

سیب حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که ممکن است به تنظیم پاسخ های ایمنی و محافظت در برابر آسم کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری، به ویژه در انسان، مورد نیاز است.

 

8- ممکن است به محافظت از مغز شما کمک کند

کورستین موجود در سیب ممکن است از مغز شما در برابر آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو محافظت کند.

تحقیقات روی موش‌ها نشان می‌دهد که اثرات آنتی‌اکسیدانی کورستین ممکن است از مغز و اعصاب در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت کند و از آسیب‌هایی که می‌تواند منجر به بیماری‌های مغزی تحلیل‌برنده مانند بیماری آلزایمر یا زوال عقل شود، جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این، کورستین ممکن است با تنظیم نشانگرهای استرس اکسیداتیو و التهابی از آسیب عصبی مرتبط با استرس جلوگیری کند.

با این وجود، به خاطر داشته باشید که بیشتر تحقیقات به جای سیب های کامل بر روی یک ترکیب خاص تمرکز می کنند. بنابراین، قبل از نتیجه گیری، هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است.

کوئرستین موجود در سیب ممکن است از مغز شما در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تأیید تأثیر خوردن میوه کامل مورد نیاز است.

 

سخن آخر

سیب یک میوه فوق العاده مغذی است که فواید متعددی برای سلامتی دارد.

آنها سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان هستند. خوردن آنها با کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن از جمله دیابت، بیماری قلبی و سرطان مرتبط است.

سیب همچنین ممکن است باعث کاهش وزن و بهبود سلامت روده و مغز شود.

حتی اگر هنوز تحقیقات بیشتری برای درک بهتر تاثیر سیب بر سلامت انسان مورد نیاز است، نمی‌توانید با این میوه خوشمزه، همه‌کاره و به راحتی در دسترس اشتباه کنید.

 

نکته:

همین امروز این را امتحان کنید: به جای آب سیب یا پوره سیب های کامل و بدون پوست بخورید تا بهترین نتیجه را از میوه بگیرید.

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟