9 فایده انجیر برای سلامتی که باید بدانید

9 فایده انجیر برای سلامتی که باید بدانید

9 فایده انجیر برای سلامتی که باید بدانید

انجیر منبع عالی فیبر است که ممکن است به کنترل یبوست ، مدیریت دیابت و تنظیم کلسترول کمک کند.
محتوای غنی از کلسیم آن ممکن است به بهبود سلامت استخوان کمک کند.انجیر ممکن است فواید بسیاری برای سلامتی مانند کاهش فشار خون و بهبود سلامت پوست در میان دیگران داشته باشد.

 

انجیر چیست؟

انجیر میوه ای شیرین با چند دانه و پوست نرم است که می توان آن را به صورت رسیده یا خشک مصرف کرد. انجیر را آب نبات طبیعت نیز می نامند زیرا قند طبیعی بالایی دارد.
میوه درخت انجیر (Ficus) است که از خانواده توت است که معمولاً در آسیا یافت می شود. در هند به این میوه آنجیر می گویند.
انجیر خشک ، مانند چندین میوه خشک دیگر ، منبع غنی از آنتی اکسیدان های فنل و مواد مغذی ، به ویژه فیبر است.
یک مطالعه منتشر شده در مجله تغذیه نشان می دهد که افزودن انجیر خشک به رژیم غذایی معمولی شما ممکن است به غلبه بر استرس اکسیداتیو ناشی از مصرف شربت ذرت با فروکتوز بالا در یک نوشابه گازدار کمک کند.

 

انواع مختلف میوه می توانند رنگ های متفاوتی از بنفش، قرمز، سبز و زرد طلایی داشته باشند.

محبوب ترین انواع انجیر عبارتند از:

  • انجیر ماموریت سیاه
  • بوقلمون قهوه ای
  • انجیر سیرا
  • انجیر کالیمیرنا
  • انجیر کادوتا

 

انجیر برای چه زمانی است؟

انجیر تازه معمولا در اواخر مرداد وارد بازار می شود و تا اوایل پاییز باقی می ماند. از طرف دیگر ، شکل خشک شده انجیر تقریباً در همه جا و در تمام طول سال به راحتی در دسترس است.

انجیر

مصرف انجیر چگونه است؟

انجیر شیرین و نرم است و خمیر آن اغلب به عنوان جایگزین شکر استفاده می شود. به جای شربت ذرت و ساکارز از خمیر انجیر به عنوان گزینه سالم تری استفاده می شود.
پخش انجیر را همچنین می توان در پای ، پودینگ ، کیک ، انواع محصولات پخته شده و کنسرو گنجانید.
انجیر ارگانیک یک میان وعده سالم محسوب می شود. همچنین از آن مربا ، سس و نوشیدنی های انرژی زا درست می شود.

 

ارزش غذایی انجیر در 100 گرم

انرژی [کیلوژول] 310

پروتئین 0.75 گرم

کل چربی  0.3 گرم

کربوهیدرات 19.18 گرم

فیبر  2.9 گرم

قندها  16.26 گرم

کلسیم 35 میلی گرم

آهن0.37 میلی گرم

منیزیم  17 میلی گرم

فسفر  14 میلی گرم

پتاسیم 232 میلی گرم

سدیم 1 میلی گرم

روی 0.15 میلی گرم

مس 0.07 میلی گرم

منگنز 0.13 میلی گرم

 

انجیر

انجیر منبع خوبی از آب ، انرژی ، پروتئین ، کربوهیدرات ، فیبر و قند است. همچنین حاوی مقدار زیادی کلسیم ، آهن ، منیزیم ، منگنز ، روی و پتاسیم است. آنها منبع خوبی از ویتامین های A ، E و K هستند.
انجیر همچنین ممکن است منبع غنی پلی فنول ها باشد. پلی فنول ها آنتی اکسیدانی هستند که از بدن انسان در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کنند.

 

فواید انجیر برای سلامتی

انجیر فواید بسیاری برای سلامتی دارد. اجازه دهید در زیر به تفصیل آنها را مورد بحث قرار دهیم.

 

1- ممکن است فشار خون را کاهش دهد

مردم معمولاً سدیم را به شکل نمک مصرف می کنند ، اما سطح پایین پتاسیم و سدیم بالا ممکن است منجر به فشار خون بالا شود. انجیر سرشار از پتاسیم و سدیم کم است ، بنابراین ممکن است به دفاعی عالی در برابر اثرات فشار خون بالا تبدیل شود.
کاهش فشار خون می تواند به آرامش کمک کند ، اعصاب را آرام کند و کمی آرامش را به روز شما بیاورد.

 

2- ممکن است دیابت را مدیریت کند

انجیر ممکن است منبع غنی اسید آبسیزیک باشد ، که یک هورمون گیاهی است که می تواند به افزایش تحمل گلوکز کمک کند و چندین اثر مثبت دیگر بر سلامت فرد داشته باشد.
بر اساس یک مطالعه در سال 2018 که در مجله دیابت منتشر شد ، عصاره اسید آبسیزیک از انجیر ممکن است به عنوان یک راه حل موثر برای کاهش پاسخ های گلوکز و انسولین پس از غذا تولید شود.

 

3- ممکن است یبوست را برطرف کند

انجیر منبع خوبی از فیبر و چندین ماده مغذی دیگر است. یکی از مفیدترین فواید انجیر سرشار از مواد مغذی ، پتانسیل آن برای کمک به رفع یبوست است.
یک مطالعه در سال 2011 که در مجله ای منتشر شد ، اثرات خمیر انجیر را بر یبوست ناشی از رژیم غذایی آزمایش کرد. این مقاله نتیجه گرفت که خمیر انجیر می تواند یک درمان موثر برای یبوست در این حیوانات باشد و همچنین ممکن است به عنوان داروی مکمل در انسان هایی که از یبوست مزمن رنج می برند استفاده شود. پس می توانید در هنگام مواجهه با یبوست ، انجیر نیز توصیه شود.

 

4- ممکن است شقاق را درمان کند

اگر از انجیر رنج می برید ، یک درمان خانگی محبوب ممکن است این باشد که انجیر خشک را یک شب در آب خیس کنید و صبح ها میوه را همراه با آب میل کنید.
این یک اثر ملین دارد و می تواند به کاهش فشار روی مقعد کمک کند ، بنابراین به تسکین هموروئید کمک می کند.
بر اساس گزارشی که در مجله پزشکی مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد در سال 2013 منتشر شد ، انجیر به طور سنتی به دلیل خواص ملین ، ضد اسپاسم و ضد التهاب استفاده می شده اند.

 

5- ممکن است سطح کلسترول را کاهش دهد

انجیر پروفایل لیپید را بهبود بخشد و کلسترول HDL (خوب) را افزایش دهد.

انجیر حاوی پکتین است ، یک فیبر محلول که می تواند حرکات روده سالم را تحریک کند. آنها ممکن است اثر ملین داشته باشند ، زیرا آنها یکی از غلیظ ترین غذاهای موجود در فیبر هستند.
وقتی فیبر در دستگاه گوارش حرکت می کند ، می تواند توده های کلسترول اضافی را پاک کند و ممکن است آنها را به سیستم دفعی برساند تا از بدن دفع شود. طبق مطالعات روی پکتین ، ممکن است با کاهش سطح کلسترول نیز مرتبط باشد.

 

6- ممکن است علائم آلزایمر را کاهش دهد

یک مطالعه شواهدی را نشان می دهد که انجیر ممکن است سیتوکین های التهابی را در طول پیری کاهش دهد. به عبارت دیگر ، ممکن است تأثیر مفیدی بر بیماری های عصبی مانند آلزایمر برای انسان داشته باشد.

انجیر ممکن است به بهبود کاهش رفتاری مرتبط با حافظه کمک کند ، در نتیجه ممکن است به دلیل سیستم آنتی اکسیدانی قوی ، پتانسیل کاهش آلزایمر و آسیب اکسیداتیو را داشته باشد. با این حال ، تحقیقات بیشتر در این مورد هنوز در حال انجام است.

 

7- انجیر سرشار از کلسیم و پتاسیم است

افرادی که رژیم غذایی پر سدیم دارند ممکن است تحت تاثیر افزایش از دست دادن کلسیم ادراری قرار بگیرند. محتوای بالای پتاسیم در انجیر ممکن است به جلوگیری از این وضعیت و تنظیم محتوای مواد زائد در ادرار شما کمک کند.
ممکن است از دست دادن کلسیم را به حداقل برساند و در عین حال میزان اسید اوریک و سایر سموم مضر را به طور فزاینده ای از بدن شما دفع کند.

انجیر خشک نیز ممکن است سرشار از کلسیم باشد که یکی از مهم ترین اجزای آن در تقویت استخوان ها و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان است.

 

8- می تواند سلامت پوست را بهبود بخشد

بر اساس مطالعه ای که در مجله علوم دارویی هند منتشر شد ، عصاره انجیر ممکن است برای کاهش ملانین پوست و از دست دادن آب پوست از طریق پوست موثر باشد.
همچنین ممکن است رطوبت پوست و محتوای سبوم را افزایش دهد.
انجیر سرشار از فلاونوئیدها و پلی فنول ها است که آنتی اکسیدان هایی هستند که ممکن است از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد جلوگیری کنند. آنها دارای سطح بالایی از آلکان هستند و بنابراین ممکن است به تنظیم pH بدن کمک کنند.
از این میوه ها برای درمان چندین بیماری پوستی مانند اگزما و پسوریازیس نیز استفاده می شود.

 

9- انجیر باعث تسکین بیماری های مقاربتی شود

انجیر ممکن است به طور سنتی در شبه قاره هند و برخی دیگر از نقاط جهان به عنوان یک مرهم آرام بخش برای بیماری های مقاربتی استفاده شده باشد.
مصرف یا استفاده موضعی از این میوه‌ها ممکن است در جهت تسکین بیماری‌های مقاربتی مؤثر باشند.

فواید انجیر
سخن آخر

هشدار : خوردن بیش از حد از انجیر می تواند باعث اسهال شود . علاوه بر این ، انجیر خشک حاوی قند زیادی است و به طور بالقوه می تواند باعث پوسیدگی دندان شود. همچنین ، برخی به انجیر یا برخی از اجزای شیمیایی موجود در آن حساسیت دارند و واکنش‌ های آلرژیک ناشی از  خوردن آن می‌تواند خفیف تا شدید باشد.
مثل همیشه ، قبل از ایجاد تغییر اساسی در رژیم غذایی خود ، با پزشک خود صحبت کنید.

بهتر است در چند هفته اول منتهی به جراحی این میوه را زیاد مصرف نکنید زیرا گهگاه باعث خونریزی در دستگاه گوارش در افراد حساس می شود.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟