10 فایده فوق العاده زیتون که باید بدانید

10 فایده فوق العاده زیتون که باید بدانید

10 فایده فوق العاده زیتون که باید بدانید

زیتون میوه‌ ای مغذی و خوشمزه با طیف وسیعی از فواید سلامتی از جمله توانایی آن در محافظت در برابر آسیب آنتی اکسیدانی ، بیماری‌های قلبی ، معکوس کردن تحلیل استخوان ، جلوگیری از انواع سرطان ، کاهش التهاب و آرتریت و بهبود هضم است.

خوردن زیتون به تسکین واکنش های آلرژیک ، بهبود گردش خون ، تقویت عملکرد شناختی ، دفاع در برابر عفونت ها و کاهش فشار خون کمک می کنند.

زیتون
فواید زیتون

زیتون چیست؟

زیتون میوه ای بیضی شکل است . زیتون بومی مناطق مدیترانه ، مناطق گرمسیری و آسیای مرکزی ، مناطق گرمتر آمریکای جنوبی و مناطق مختلف آفریقا است.

هزاران سال است که از آنها به دلیل ارزش آشپزی و فواید دارویی استفاده می شده است .

آنها یک عنصر اصلی در رژیم غذایی مدیترانه ای هستند و در سالاد ، ساندویچ ، پیتزا ، پاستا و بسیاری از غذا ها از آن استفاده می کنند. زیتون ها را می توان به عنوان میان وعده یا پیش غذا مصرف کرد.

نزدیک به 2000 نوع زیتون در سراسر جهان رشد می کند و هر کدام از آنها کم و بیش دارای اجزای مهمی هستند که به سلامت شما می افزایند.

 دو نوع اصلی زیتون عبارتند از :
 • زیتون سیاه
 • زیتون سبز
انواع زیتون
گونه های مختلف زیتون در طبیعت

ارزش غذایی زیتون

فواید سلامتی و دارویی زیتون عمدتاً از آهن ، کلسیم ، فیبر ، مس ، ویتامین E ، ویتامین K ، کولین ، سدیم ، ترکیبات فنولیک و اسید اولئیک موجود در آن است.

زیتون منبع غنی از آنتی اکسیدان ها است.

ارزش غذایی زیتون در 100 گرم

انرژی 116 کالری

پروتئین 0.84 گرم

کل چربی 10.9 گرم

فیبر 1.6 گرم

کلسیم 88 میلی گرم

آهن 6.28 میلی گرم

فسفر 6 میلی گرم

پتاسیم 8 میلی گرم

سدیم 733میلی گرم

ویتامین سی  0.9 میلی گرم

 

فواید زیتون برای سلامتی

 

1- خواص آنتی اکسیدانی دارد

زیتون بمب آنتی اکسیدانی است که از کاهش التهاب گرفته تا مبارزه با باکتری های بد عمل می کند. مطالعات نشان داده اند که خوردن زیتون می تواند سطح گلوتاتیون ، یک آنتی اکسیدان قوی ، را در خون افزایش دهد.

این میوه ها همچنین به عنوان یک دفاع در برابر باکتری هایی که باعث عفونت مجاری هوایی و معده می شوند عمل می کنند.

 

2- به بهبود سلامت قلب کمک می کند

زیتون دارای چربی تک غیر اشباع به نام اسید اولئیک است که با پیشگیری از بیماری های قلبی مانند تصلب شرایین ، حملات قلبی ، تشکیل پلاک و سکته مرتبط است.

اسید اولئیک در روغن زیتون قرار دارد و مسئول کاهش فشار خون و کلسترول است که احتمال بروز عوارض قلبی عروقی و استرس کلی بر سیستم را کاهش می دهد.

 

علاوه بر این ، زیتون سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که معمولاً با پیشگیری از سرطان مرتبط هستند ، اما از قلب نیز محافظت می کنند.

در زیتون آنتی اکسیدان هایی هستند که به عنوان ضد انعقاد برای رقیق شدن خون عمل می کنند که احتمال ایجاد لخته های خونی را کاهش می دهد که جریان خون را مسدود می کند.

زیتون بیشتر کشش رگ های خونی را کاهش می دهد و رگ های خونی را گشاد می کند ، که فشار روی قلب را کاهش می دهد و جریان خون را افزایش می دهد ؛ این امر عملکرد مناسب و اکسیژن رسانی سیستم های مختلف اندام را تضمین می کند.

همچنین فیبر موجود در زیتون با از بین بردن کلسترول اضافی در خون ، سلامت قلب را تقویت می کند.

 

3- خواص ضد سرطانی دارد

معمای پیرامون ” درمان سرطان ” همچنان یک مشکل بزرگ در جهان امروز است. راه های جایگزین زیادی برای درمان ، کاهش سرعت یا حتی پیشگیری از بروز سرطان وجود دارد.

اولا ، زیتون حاوی آنتوسیانین است که به عنوان یک آنتی اکسیدان و یک ماده ضد التهابی با پیشگیری از سرطان ارتباط مثبت دارد.

آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر رادیکال های آزاد دفاع می کنند ، که سلول های سالم را به سلول های سرطانی جهش می دهند ، بنابراین افزودن آنتی اکسیدان های زیادی که می توانید بهترین راه برای محافظت از خود است.

 

ثانیا ، زیتون دارای اسید اولئیک است که گیرنده های فاکتور رشد خاصی را که باعث ایجاد سرطان سینه می شوند ، مهار می کند. در نهایت از جهش DNA و رشد غیر طبیعی سلول جلوگیری می کند.

به عبارت دیگر ، به عنوان نوع دوم آنتی اکسیدان عمل می کند. حتی پوست زیتون حاوی اسید ماسلینیک است که با مرگ برنامه ریزی شده سلولی در سلول های سرطانی روده بزرگ مرتبط است.

4- موجب کاهش از دست دادن استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان

مشخص شده است که افرادی که از ” رژیم غذایی مدیترانه ای ” سنتی استفاده می کنند ، موارد کمتری از تحلیل استخوان و پوکی استخوان دارند ، اما توضیح قطعی پشت این پدیده اخیرا کشف شده است.

با افزایش رسوب کلسیم و رشد استخوان منجر به کاهش مشخص پوکی استخوان می شود. اگر قبلاً در معرض خطر تخریب استخوان هستید یا اگر سابقه خانوادگی آن را دارید ، مقدار سالم زیتون یا روغن زیتون را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 

5- باعث کاهش التهاب می شود

ترکیبات مختلف در زیتون نه تنها به عنوان ترکیبات آنتی اکسیدانی بلکه به عنوان ترکیبات ضد التهابی نیز عمل می کنند.

اینها التهاب بدن را کاهش می دهند که شامل کاهش درد و تحریک در مفاصل ، عضلات ، جراحات ، تاندون ها و سایر اندام ها می شود.

به خصوص از نظر آرتروز ، نقرس و سایر بیماری‌های روماتیسمی ، زیتون می‌تواند یک مزیت اصلی باشد و درد همراه را کاهش دهد.

 

6- خوردن زیتون به هضم غذا کمک می کند

زیتون منبع سالمی از فیبر است و تقریباً 20 درصد نیاز روزانه به فیبر را در یک فنجان تامین می کند.

محتوای فیبر بالا عملکرد صحیح سیستم گوارش شما را تضمین می کند ، حرکت پریستالتیک در روده ها را تحریک می کند و حرکات روده صاف را تضمین می کند.

فیبر همچنین باعث می شود احساس سیری کنید ، بنابراین گرلین ، هورمون گرسنگی ، ترشح نمی شود ؛ و بنابراین ، پرخوری را می توان کنترل کرد.

فیبر در زیتون  نه تنها می تواند سلامت گوارش و دستگاه گوارش شما را افزایش دهد ، بلکه می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند. فیبر همچنین با از بین بردن کلسترول اضافی در خون ، سلامت قلب را تقویت می کند.

 

7- زیتون با آلرژی مبارزه می کند

در رابطه با فعالیت های ضد التهابی ، زیتون می تواند به کاهش شدت یا دفعات واکنش های آلرژیک نیز کمک کند. برخی از اجزای زیتون با مسدود کردن مکان‌های گیرنده هیستامین که باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک می‌شود ، به عنوان آنتی هیستامین عمل می‌کنند.

با افزودن زیتون به رژیم غذایی خود ، ممکن است علائم آلرژی فصلی و همچنین واکنش های آلرژیک خاص را کاهش دهید. این یک جنبه قدرتمند و مفید زیتون است که اغلب نادیده گرفته می شود .

 

8- باعث بهبود گردش خون می شود

زیتون منبع غنی آهن و مس است که دو جزء ضروری برای ایجاد گلبول های قرمز خون هستند. بدون این دو ماده معدنی ، تعداد گلبول های قرمز در بدن کاهش می یابد و در نتیجه کم خونی ایجاد می شود.

با خستگی ، ناراحتی معده ، سردرد ، اختلال در عملکرد شناختی و کاهش کلی سلامت و عملکرد اندام مشخص می شود.

 

9- خواص آنتی باکتریالی دارد

اولئوروپین ، یک جزء شیمیایی ارزشمند زیتون ، همچنین به عنوان یک عامل ضد میکروبی و ضد باکتری برای بدن عمل می کند.

خوردن مقدار زیادی زیتون حضور این ماده شیمیایی را افزایش می دهد که در برابر عفونت های باکتریایی در سراسر بدن ، چه داخلی و چه خارجی ، دفاع می کند.

 

10- مراقبت از پوست با زیتون

مصرف زیتون به کاهش علائم پیری مانند چین و چروک و سایر بیماری های مرتبط با پوست کمک می کند. زیتون می تواند به عنوان یک پاک کننده موثر پوست استفاده شود.

وجود مس ، آهن ، فیبر و ویتامین E به همراه سایر مواد مغذی موجود در آنها به نرمی و سلامت پوست کمک می کند.

 

موارد استفاده از  روغن زیتون در رژیم غذایی

روغن زیتون برای پخت و پز ، تفت دادن ، پختن و به عنوان سس سالاد عالی است ، اما راه های دیگری وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید.

روغن زیتون طعم متفاوتی را به غذا اضافه می کند و می تواند با کاهش چربی اشباع شده و یا جایگزینی کره ، دستور غذا را سالم تر کند .

روغن زیتون
موارد استفاده از روغن زیتون

در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید از آن استفاده می کنید :

 •  روی ساندویچ خود بریزید

  شاید عجیب به نظر برسد ، اما به جای استفاده از چاشنی هایی مانند سس مایونز که سرشار از چربی اشباع هستند ، می توان روی هر تکه نان چند قطره روغن زیتون اضافه کرد و طعمی دلچسب به ساندویچ خود دهید.

 •  مقداری به سوپ اضافه کنید

  اغلب دستور العمل هایی را می بینید که توصیه می کنند یک قاشق غذاخوری خامه غلیظ را  قبل از سرو به سوپ اضافه کنید. شما می توانید در سوپ خود  به جای خامه از روغن زیتون طبیعی خوب استفاده کنید. طعم و مزه خوبی به غذایتان می دهد ، اما چربی‌های غیراشباع خوب و آنتی‌اکسیدان‌ها را نیز اضافه می‌کند و سلامت شما را تضمین می کند.

  سوپ با روغن زیتون
  سوپ های لذیذ با روغن زیتون
 •  یک جایگزین خوب برای نان قندی است

  به جای خوردن نان قندی یا نان هایی با کالری بالا ، می توانید برش های نان را برشته کنید و مقداری روغن زیتون طبیعی خوب روی نان ها بریزید ، گیاهان معطر خشک ( پونه ی کوهی و نعنا و ریحان) و کمی نمک را روی نان ها بپاشید. می توانید از آن به عنوان میان وعده نیز استفاده کنید.
  نان با طعم روغن زیتون

 •  روی پنیر روغن زیتون بریزید

  روغن زیتون برای پنیر هایی مانند فتا و موزارلای تازه نیز عالی است ، و طعم بی نظیری به پنیر شما می دهد ؛ و می توانید از خواص زیاد آن بهره مند شوید .

  پنیر با طعم روغن زیتون
  روی پنیر خود روغن زیتون بریزید
 •  تخم مرغ را با روغن زیتون درست کنید

  زمانی که تخم مرغ را در روغن زیتون نیمرو می کنید ، طعم آن بسیار خوب و عالی می شود ، و به علاوه شما از مقداری چربی اشباع شده در کره اجتناب می کنید.

 •  از آن برای کباب استفاده کنید.

  با استفاده از اسپری روغن زیتون ، وقتی کباب درست می کنید ، به جای زدن کره بر روی کبا ب ها، روی هر تکه کباب روغن زیتون اسپری کنید . نتیجه یک بافت و طعم عالی به کباب شما می دهد .

 •  کاپ کیک درست کنید

  روغن زیتون به طرز شگفت انگیزی با کیک های شکلاتی و میوه ای بسیار  هماهنگی دارد ، به علاوه بسیار ساده تر نسبت به کره و روغن های دیگر است ، می توانید فقط آن را با مواد مخلوط کنید ، بدون ذوب کردن ، می توانید آنها را بدون همزن درست کنید.

عوارض جانبی زیتون چیست ؟

زیتون به طور کلی غذای بسیار سالمی است. با این حال ، برخی از آلرژی های فصلی مرتبط با گرده درخت زیتون وجود دارد که گاهی اوقات می تواند وارد زیتون شود ، بنابراین واکنش های آلرژیک وجود دارد که قابل پیش بینی است.

 

همچنین اسیدهای قوی و ترکیبات آلی موجود در زیتون و روغن زیتون را در نظر بگیرید. مصرف زیاد زیتون در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی شود.

 

در نهایت ، زیتون حاوی سطوح بالایی از سدیم است. اگر قبلاً از فشار خون بالا یا اختلالات قلبی عروقی رنج می‌برید ، باید مصرف زیتون را محدود کنید ، نه اینکه بدن خود را با سدیم بیشتر تشدید کنید.

به غیر از این موارد ، از زیتون در اشکال مختلف آن می توانید لذت ببرید و ببینید که چقدر می توانند احساس سلامتی در شما ایجاد کنند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟