7 ویژگی از فواید فوق العاده آلبالو که باید بدانید

7 ویژگی از فواید فوق العاده آلبالو که باید بدانید

7 ویژگی از فواید فوق العاده آلبالو که باید بدانید

آلبالو میوه  هسته دار کوچکی است که در رنگ ها و طعم های مختلف و در دو دسته اصلی وجود دارد – آلبالو ترش و شیرین .

گیاه آلبالو
رنگ آنها می تواند از زرد تا قرمز متمایل به سیاه متفاوت باشد . همه انواع بسیار مغذی و سرشار از فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی هستند .

 

1- آلبالو پر از مواد مغذی

مواد مغذی که یک فنجان ( 154 گرم ) آلبالو شیرین ، خام و بدون هسته فراهم می کند :

کالری: 97

پروتئین: 2 گرم

کربوهیدرات: 25 گرم

فیبر: 3 گرم

ویتامین سی : 18 درصد

ارزش روزانه

پتاسیم: 10 درصد

مس: 5 درصد

منگنز: 5 درصد

این مواد مغذی ، به ویژه فیبر ، ویتامین C و پتاسیم ، از بسیاری جهات برای سلامتی مفید هستند .
ویتامین C برای حفظ سیستم ایمنی و سلامت پوست شما ضروری است در حالی که پتاسیم برای انقباض عضلانی ، عملکرد عصبی ، تنظیم فشار خون و بسیاری دیگر از فرآیندهای حیاتی بدن مورد نیاز است .

آلبالو همچنین منبع خوبی از فیبر است که با تامین انرژی باکتری های مفید روده و بهبود عملکرد و منظم بودن روده به سالم نگه داشتن سیستم گوارشی شما کمک می کند .
به علاوه ، این میوه ویتامین های B ، منگنز ، مس ، منیزیم و ویتامین K را فراهم می کنند .

2- آلبالو سرشار از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی

غلظت بالای ترکیبات گیاهی موجود در آلبالو ممکن است مسئول بسیاری از فواید سلامتی این میوه باشد . اگرچه مقدار و نوع آن بسته به نوع آن متفاوت است ، اما همه آلبالو ها مملو از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی هستند .

این محتوای آنتی اکسیدانی بالا ممکن است به مبارزه با استرس اکسیداتیو کمک کند ، وضعیتی که با چندین بیماری مزمن و پیری زودرس مرتبط است .

در واقع ، یک بررسی نشان داد که خوردن آلبالو به طور موثر در 11 مطالعه از 16 مطالعه و نشانگرهای استرس اکسیداتیو را در 8 مطالعه از 10 مطالعه کاهش می دهد .
آلبالو به خصوص سرشار از پلی فنول است ، گروه بزرگی از مواد شیمیایی گیاهی که به مبارزه با آسیب سلولی ، کاهش التهاب ، و ارتقای سلامت کلی کمک می کند.

در واقع ، رژیم های غذایی غنی از پلی فنل ممکن است در برابر بسیاری از بیماری های مزمن ، از جمله بیماری قلبی ، دیابت ، زوال ذهنی و برخی سرطان ها محافظت کنند .

این میوه های هسته دار هم چنین حاوی رنگدانه های کاروتنوئیدی مانند بتاکاروتن و ویتامین C هستند که هر دو دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی نیز هستند .

3- آلبالو می تواند ریکاوری ورزش را افزایش دهد

تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی موجود در آلبالو ممکن است به تسکین درد ، آسیب و التهاب عضلانی ناشی از ورزش کمک کند .
به نظر می رسد آلبالو ترش و آب آن موثرتر از انواع شیرین هستند ، اگرچه هر دو ممکن است به ورزشکاران کمک کنند .
آب آلبالو و کنسانتره ترش باعث تسریع ریکاوری عضلات ، کاهش درد عضلانی ناشی از ورزش و جلوگیری از کاهش قدرت در ورزشکاران نخبه مانند دوچرخه سواران و دوندگان ماراتن می شود .

علاوه بر این ، برخی شواهد نشان می دهد که محصولات آلبالو ممکن است عملکرد ورزش را افزایش دهند .
مطالعه ای روی 27 دونده استقامتی نشان داد که کسانی که روزانه 480 میلی گرم آلبالو تارت به مدت 10 روز قبل از نیمه ماراتن مصرف می کردند ، به طور متوسط ​​13 درصد زمان مسابقه سریع تر و درد عضلانی کمتری نسبت به بقیه افراد داشتند.
اگرچه بیشتر مطالعاتی که به بررسی ارتباط بین آلبالو و ورزش می پردازند ، ورزشکاران آموزش دیده را مورد بررسی قرار می دهند ، آب آلبالو ترش ممکن است برای افراد غیر ورزشکار نیز مفید باشد .

مطالعه ای روی 20 زن فعال نشان داد که افرادی که 2 اونس (60 میلی لیتر) آب آلبالو ترش را دو بار در روز به مدت 8 روز می نوشیدند ، در مقایسه با گروه های دیگر ، سریع تر بهبود یافتند و پس از انجام تمرینات سرعتی مکرر آسیب و درد عضلانی کمتری داشتند .
اگرچه این یافته ها امیدوارکننده است ، اما به محصولات غلیظ آلبالو ، مانند آب و پودر مربوط می شود . مشخص نیست چه تعداد آلبالو تازه باید بخورید تا نتایج مشابهی حاصل شود.

4- ممکن است آلبالو برای سلامت قلب مفید باشد

افزایش مصرف میوه های غنی از مواد مغذی مانند آلبالو یک راه خوشمزه برای محافظت از قلب شماست . بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی غنی از میوه‌ها با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط است.
آلبالو به ویژه در این زمینه مفید است ، زیرا سرشار از مواد مغذی و ترکیباتی است که به تقویت سلامت قلب معروف هستند ، از جمله پتاسیم و آنتی اکسیدان های هنول .

فقط 1 فنجان ( 154 گرم ) آلبالو شیرین بدون هسته ، 10 درصد  را برای پتاسیم ، یک ماده معدنی که برای حفظ سلامت قلب شما ضروری است ، تامین می کند.

برای حفظ ضربان قلب منظم لازم است و به حذف سدیم اضافی از بدن شما کمک می کند و فشار خون شما را تنظیم می کند . به همین دلیل است که مصرف بیشتر پتاسیم با کاهش خطر بیماری قلبی و سکته مرتبط است.
علاوه بر این ، آلبالو سرشار از آنتی اکسیدان های قوی پلی فنول ، از جمله آنتوسیانین ها ، فلاونول ها ، و کاتچین ها است که ممکن است با محافظت در برابر آسیب سلولی و کاهش التهاب به سلامت قلب شما کمک کند.
در واقع ، مطالعه ای روی 84158 نفر نشان داد که مصرف بیشتر پلی فنول ها – به ویژه آنتوسیانین ها ، فلاونول ها و کاتچین ها – با کاهش قابل توجه خطر بیماری قلبی در طی 5 سال مرتبط است .

 

 

5- آلبالو علائم آرتروز و نقرس را بهبود بخشد

به دلیل اثرات ضد التهابی قوی ، آلبالو ممکن است علائم آرتریت و نقرس را کاهش دهد ، نوعی از آرتریت ناشی از تجمع اسید اوریک که می تواند منجر به تورم ، التهاب و درد شدید در مفاصل شما شود.
بسیاری از مطالعات نشان می دهند که آلبالو با سرکوب پروتئین های التهابی به مهار استرس اکسیداتیو و کاهش التهاب کمک می کند ، که می تواند به کاهش علائم مرتبط با آرتریت کمک کند .

 

علاوه بر این ، آنها می توانند سطح اسید اوریک را در بدن شما کاهش دهند و به ویژه برای مبتلایان به نقرس مفید باشند .
مطالعه ای بر روی 10 زن نشان داد که خوردن 2 وعده (10 اونس یا 280 گرم) آلبالو شیرین پس از یک شب ناشتا ، سطح نشانگر التهابی پروتئین واکنشی CRP را کاهش داد و به میزان قابل توجهی سطح اسید اوریک را 5 ساعت پس از مصرف کاهش داد .
مطالعه دیگری بر روی 633 فرد مبتلا به نقرس نشان داد که کسانی که آلبالو تازه را در طی 2 روز مصرف کردند ، 35 درصد کمتر از افرادی که این میوه را مصرف نکردند ، دچار حملات نقرس شدند.
علاوه بر این ، این مطالعه نشان داد که وقتی مصرف آلبالو با داروی آلوپورینول ترکیب می‌شود ، حملات نقرس 75 درصد کمتر از دوره‌هایی بود که آلبالو یا آلوپورینول مصرف نمی‌شد .

 

6- خوردن آلبالو کیفیت خواب را بهبود می بخشد

خوردن آلبالو یا نوشیدن آب آلبالو ترش ممکن است به بهبود کیفیت خواب شما کمک کند. این فواید خواب را می توان به غلظت بالای ترکیبات گیاهی میوه نسبت داد.
علاوه بر این ، آلبالو حاوی ملاتونین است ، ماده ای که به تنظیم چرخه خواب و بیداری شما کمک می کند.
یک مطالعه روی 20 نفر نشان داد که افرادی که به مدت 7 روز از آب آلبالو ترش استفاده کردند ، در مقایسه با دارونما ، افزایش قابل توجهی در سطح ملاتونین، مدت زمان خواب و کیفیت خواب داشتند .
به طور مشابه ، یک مطالعه 2 هفته ای بر روی افراد مسن مبتلا به بی خوابی نشان داد که نوشیدن 1 فنجان ( 240 میلی لیتر ) آب آلبالو ترش قبل از خواب زمان خواب را 84 دقیقه افزایش می دهد.
با این حال ، این مطالعات از محصولات غلیظ آلبالو استفاده می کنند . مشخص نیست که آیا خوردن آلبالو تازه قبل از خواب همین اثر را دارد یا خیر .
در نهایت ، برای درک بهتر اینکه چگونه مصرف آلبالو و محصولات آلبالو ممکن است برای خواب مفید باشد ، به مطالعات بیشتری نیاز است.

 

7- آلبالو را به راحتی به رژیم غذایی خود اضافه کنید

آلبالو همه کاره و فوق العاده خوشمزه است . هر دو نوع شیرین و ترش به خوبی با بسیاری از غذاها جفت می شوند.
به علاوه ، محصولات مرتبط ، مانند آلبالو خشک ، پودر آلبالو و آب آلبالو ، افزودنی های جالبی به بسیاری از دستور العمل ها ایجاد می کنند.

در اینجا چند راه برای گنجاندن آلبالو در رژیم غذایی خود آورده شده است :

 

  • از آنها به عنوان یک میان وعده شیرین لذت ببرید.
  • آلبالو خشک را با چیپس شکلات تلخ ، نارگیل شیرین نشده جفت کنید
  • پولک و بادام نمکی برای یک ترکیب تریل خانگی خوشمزه.
  • از آن کمپوت آلبالو درست کنید
  • تارت یخ زده یا آلبالو شیرین و قاشق روی ماست ، بلغور جو دوسر یا پودینگ چیا.
  • آلبالو های نصف شده و بدون هسته را به یک سالاد میوه اضافه کنید
  • محصولات پخته شده برای شیرینی طبیعی کمی آب آلبالو تارت را به آن اضافه کنید
  • استفاده همراه با بستنی ، پای ، کرامبل ، و دسرهای دیگر.
  • آلبالو منجمد را به اسموتی مورد علاقه تان اضافه کنید

امکان استفاده از آلبالو در آشپزخانه شما بی پایان است ، بنابراین از آزمایش کردن نترسید و از خوردن آن لذت ببرید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟