11 مزیت زنجبیل برای سلامتی

11 مزیت زنجبیل برای سلامتی

11 مزیت زنجبیل برای سلامتی

زنجبیل گیاهی گل دار است که منشا آن جنوب شرقی آسیا است . یکی از سالم ترین  و خوشمزه ترین ادویه های روی کره زمین است .

این گیاه متعلق به خانواده Zingiberaceae است و با زردچوبه و هل ارتباط نزدیکی دارد .

ریزوم (قسمت زیرزمینی ساقه) قسمتی است که معمولاً به عنوان ادویه استفاده می شود . زنجبیل را می توان به صورت تازه ، خشک ، پودر شده یا به عنوان روغن یا آبمیوه استفاده کرد .

این یک عنصر بسیار رایج در دستور العمل ها است . گاهی اوقات به غذاهای فرآوری شده و لوازم آرایشی اضافه می شود .

در اینجا 11 مزیت زنجبیل برای سلامتی که توسط تحقیقات علمی تایید شده است ، را بررسی می کنیم

1- حاوی جینجرول است که خواص دارویی قدرتمندی دارد

زنجبیل سابقه بسیار طولانی در استفاده در اشکال مختلف طب سنتی دارد . برای کمک به هضم غذا ، کاهش حالت تهوع ، و کمک به مبارزه با آنفولانزا و سرماخوردگی استفاده می شود . عطر و طعم منحصر به فرد زنجبیل از روغن های طبیعی آن می آید که مهمترین آنها جینجرول است. جینجرول اصلی ترین ترکیب فعال زیستی در زنجبیل است. مسئول بسیاری از خواص دارویی زنجبیل است.

طبق تحقیقات، زنجبیل دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است . به عنوان مثال ، ممکن است به کاهش استرس کمک کند ، که نتیجه وجود مقدار بیش از حد رادیکال های آزاد در بدن است .

2- می تواند بسیاری از اشکال حالت تهوع ، به ویژه حالت تهوع صبحگاهی را درمان کند

به نظر می رسد زنجبیل در برابر حالت تهوع بسیار موثر است . ممکن است به تسکین حالت تهوع و استفراغ برای افرادی که تحت انواع خاصی از جراحی هستند کمک کند . زنجبیل ممکن است به حالت تهوع مرتبط با شیمی درمانی نیز کمک کند .

با این حال ، در مورد حالت تهوع مرتبط با بارداری ، مانند حالت تهوع صبحگاهی، موثرترین باشد .

طبق بررسی 12 مطالعه که شامل 1278 زن باردار بود، 1.1 تا 1.5 گرم زنجبیل می تواند علائم تهوع را به میزان قابل توجهی کاهش دهد .

اگرچه زنجبیل بی خطر در نظر گرفته می شود ، اگر باردار هستید قبل از مصرف مقادیر زیاد با پزشک خود صحبت کنید .

توصیه می شود زنان بارداری که نزدیک به زایمان هستند یا سقط جنین داشته اند از مصرف زنجبیل اجتناب کنند . زنجبیل با سابقه خونریزی واژن و اختلالات انعقادی نیز منع مصرف دارد.

3- می تواند به کاهش وزن کمک کند

بر اساس مطالعات انجام شده بر روی انسان ، زنجبیل می تواند در کاهش وزن نقش داشته باشد .

یک بررسی در سال 2019 به این نتیجه رسید که مکمل زنجبیل به طور قابل توجهی وزن بدن ، نسبت دور کمر به باسن و نسبت باسن را در افراد دارای اضافه وزن یا چاقی کاهش می دهد .

یک مطالعه در سال 2016 روی 80 زن چاق نشان داد که زنجبیل همچنین می تواند به کاهش شاخص توده بدنی (BMI) و سطح انسولین خون کمک کند . سطح بالای انسولین خون با چاقی مرتبط است .

شرکت کنندگان در مطالعه دوزهای روزانه نسبتاً بالایی – 2 گرم – پودر زنجبیل را به مدت 12 هفته دریافت کردند .

بررسی ها در سال 2019 از غذاهای کاربردی نیز به این نتیجه رسید که زنجبیل تأثیر بسیار مثبتی بر چاقی و کاهش وزن دارد.

توانایی زنجبیل برای تأثیرگذاری بر کاهش وزن ممکن است به مکانیسم های خاصی مرتبط باشد ، مانند پتانسیل آن برای کمک به افزایش تعداد کالری سوزانده شده یا کاهش التهاب .

4- می تواند به آرتروز کمک کند

استئوآرتریت (OA) یک مشکل شایع سلامتی است .

این شامل تخریب مفاصل در بدن است که منجر به علائمی مانند درد مفاصل و سفتی می شود . بررسی ها نشان داده است که افرادی که از زنجبیل برای درمان آرتروز خود استفاده می کردند ، کاهش قابل توجهی در درد و ناتوانی مشاهده کردند .

فقط عوارض جانبی خفیف ، مانند نارضایتی از طعم زنجبیل ، مشاهده شد .

شرکت کنندگان در مطالعه روزانه بین 500 میلی گرم تا 1 گرم زنجبیل به مدت 3 تا 12 هفته دریافت کردند . اکثر آنها مبتلا به آرتروز زانو تشخیص داده شده بودند .

مطالعه دیگری در سال 2011 نشان داد که ترکیبی از زنجبیل ، دارچین و روغن کنجد موضعی می‌تواند به کاهش درد و سفتی در افراد مبتلا به آرتروز زانو کمک کند .

5- ممکن است قند خون را به شدت کاهش دهد و عوامل خطر بیماری قلبی را بهبود بخشد

این حوزه تحقیقاتی نسبتا جدید است ، اما زنجبیل ممکن است خواص ضد دیابتی قوی داشته باشد .

در یک مطالعه در سال 2015 روی 41 شرکت کننده مبتلا به دیابت نوع 2، 2 گرم پودر زنجبیل در روز قند خون ناشتا را تا 12 درصد کاهش داد .

همچنین به طور چشمگیری هموگلوبین را که یک نشانگر برای سطوح طولانی مدت قند خون است ، بهبود بخشید .

همچنین کاهش 28 درصدی در نسبت آپولیپوپروتئین و کاهش 23 درصدی در مالون دی آلدئید ، که محصول جانبی استرس اکسیداتیو است ، وجود داشت.  که هر دو از عوامل خطر اصلی بیماری قلبی هستند .

در یک خبر تا حدودی دلگرم کننده ، بررسی ها در سال 2019 همچنین به این نتیجه رسید که زنجبیل به طور قابل توجهی قند افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد . با این حال ، همچنین دریافت که زنجبیل هیچ تاثیری بر قند خون ناشتا ندارد .

6- می تواند به درمان سوء هاضمه مزمن کمک کند

سوء هاضمه مزمن با درد و ناراحتی مکرر در قسمت فوقانی معده مشخص می شود .

اعتقاد بر این است که تاخیر در تخلیه معده عامل اصلی سوء هاضمه است . جالب توجه است ، نشان داده شده است که زنجبیل تخلیه معده را تسریع می کند .

در یک مطالعه در سال 2011 ، به افراد مبتلا به سوء هاضمه عملکردی ، که سوء هاضمه بدون علت شناخته شده است ، کپسول زنجبیل یا دارونما داده شد . یک ساعت بعد به همه آنها سوپ داده شد ؛ 12 دقیقه طول کشید تا معده در افرادی که زنجبیل دریافت کردند تخلیه شود . در افرادی که دارونما را دریافت کردند 16 دقیقه طول کشید .

7- می تواند درد قاعدگی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد

یکی از کاربردهای سنتی زنجبیل برای تسکین درد از جمله درد قاعدگی است.

در یک مطالعه در سال 2009، به 150 زن دستور داده شد که زنجبیل یا یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) را برای 3 روز اول دوره قاعدگی خود مصرف کنند.

سه گروه چهار دوز روزانه پودر زنجبیل (250 میلی گرم)، مفنامیک اسید (250 میلی گرم)، یا ایبوپروفن (400 میلی گرم) دریافت کردند . زنجبیل توانست به اندازه دو NSAID درد را کاهش دهد .

8- ممکن است به کاهش سطح کلسترول کمک کند

سطوح بالای کلسترول LDL (بد) با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است .

غذاهایی که می خورید می توانند تأثیر زیادی بر سطح LDL داشته باشند .

در یک مطالعه در سال 2018 روی 60 فرد مبتلا به هیپرلیپیدمی ، 30 نفری که روزانه 5 گرم پودر زنجبیل دریافت می کردند ، شاهد کاهش 17.4 درصدی کلسترول LDL (کلسترول بد) در طی یک دوره 3 ماهه بودند .

در حالی که کاهش LDL چشمگیر است ، مهم است که در نظر بگیرید که شرکت کنندگان در مطالعه دوزهای بسیار بالایی از زنجبیل دریافت کردند .

در یک مطالعه قدیمی در سال 2008، افرادی که روزانه 3 گرم پودر زنجبیل (به شکل کپسول) دریافت می کردند ، کاهش قابل توجهی در اکثر نشانگرهای کلسترول مشاهده کردند . سطح کلسترول بد (LDL) آنها طی 45 روز 10 درصد کاهش یافت .

9- حاوی ماده ای است که ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کند

زنجبیل به عنوان یک درمان جایگزین برای انواع مختلفی از سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است . خواص ضد سرطانی به زنجبیل نسبت داده می شود که به مقدار زیادی در زنجبیل خام یافت می شود .

در یک مطالعه 28 روزه روی افراد در معرض خطر طبیعی سرطان کولورکتال ، 2 گرم عصاره زنجبیل در روز به طور قابل توجهی مولکول های سیگنالینگ پیش التهابی در روده بزرگ را کاهش داد .

شواهدی وجود دارد ، هرچند محدود ، مبنی بر اینکه زنجبیل ممکن است در برابر سایر سرطان های دستگاه گوارش مانند سرطان پانکراس و سرطان کبد موثر باشد .

ممکن است در برابر سرطان سینه و سرطان تخمدان نیز موثر باشد .

10- می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد و در برابر بیماری آلزایمر محافظت کند

استرس اکسیداتیو و التهاب مزمن می تواند روند پیری را تسریع کند .

اعتقاد بر این است که آنها از عوامل اصلی بیماری آلزایمر و زوال شناختی مرتبط با سن هستند .

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زنجبیل می تواند به طور مستقیم به بهبود عملکرد مغز کمک کند . در یک مطالعه در سال 2012 روی زنان میانسال سالم ، دوزهای روزانه عصاره زنجبیل برای بهبود زمان واکنش و حافظه کاری نشان داده شد .

11- می تواند به مبارزه با عفونت ها کمک کند

زنجبیل می تواند به کاهش خطر عفونت کمک کند . در واقع ، عصاره زنجبیل می تواند رشد بسیاری از انواع مختلف باکتری را مهار کند .

بر اساس یک مطالعه در سال 2008 ، این دارو در برابر باکتری های دهان مرتبط با التهاب لثه و پریودنتیت بسیار موثر است . این هر دو بیماری التهابی لثه هستند .

زنجبیل تازه ممکن است در برابر ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) که یکی از علل شایع عفونت‌های تنفسی است نیز مؤثر باشد.

 

زنجبیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

اگر می خواهید زنجبیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید ، می توانید این کار را از طریق آنچه می خورید و می نوشید انجام دهید .

در اینجا چند دستور پخت مرغ و نوشیدنی وجود دارد که باید امتحان کنید :

  • مرغ با زنجبیل
  • مرغ سیر – زنجبیل با گشنیز و نعنا
  • مرغ تند پرتقال- زنجبیل
  • مرغ لیمو زنجبیل
  • چای زنجبیل تازه
  • چای ریشه زنجبیل
  • آب زنجبیل

 

زنجبیل مملو از مواد مغذی و ترکیبات زیست فعالی است که فواید قدرتمندی برای بدن و مغز شما دارند . این یکی از معدود غذاهای فوق العاده است که واقعاً ارزش این اصطلاح را دارد.

 

بررسی اجمالی

زنجبیل هزاران سال است که برای چاشنی غذا و درمان بیماری ها استفاده می شود.

زنجبیل بومی آسیا و گیاه گلدار از خانواده Zingiberaceae است . ریشه یا ساقه آن به بسیاری از انواع غذاها طعم می بخشد ، اما همچنین یک داروی گیاهی قدیمی برای بسیاری از بیماری ها است .

نوشیدن چای زنجبیل ممکن است به همه چیز از بیماری حرکتی گرفته تا پیشگیری از سرطان کمک کند . ولی همواره در نظر داشته باشید که مصرف هر چیزی بیش از اندازه امکان ایجاد خطر برای سلامتی شما را خواهد داشت .

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟